وبلاگ گروه آموزشی هشت

روزی چند ساعت برای کنکور مطالعه کنیم؟

ساعت مطالعه استاندارد برای کنکور چه قدر است؟ ساعت مطالعه رتبه های برتر کنکور چطور؟ میزان ساعت مطالعه رشته تجربی، ریاضی و انسانی. سوال مهم کنکوری ها در مورد ساعت مطالعه

+ فهرست موضوعات مقاله :
1- مقدمه کلام؛ کیفیت یا کمیت؟
2- نقش هدف در میزان ساعات مطالعه
3- ساعت مطالعه برای همه یکسان نیست
4- چگونه ساعت مطالعه مناسب خود را کشف کنیم؟
5- با 15 ساعت درس خواندن برای کنکور چه خواهیم شد؟
6-  ساعت مطالعه رتبه های برتر چه قدر است ؟
7- حسن ختام؛ کیفیت و تدام مشکل گشا هستند

مقدمه کلام؛ کیفیت یا کمیت؟
در خیلی از مسائل از خودمان می پرسیم که: کیفیت مهم تر است یا کمیت؟ یا شاید هردو آن ها مهم باشند؟! در زمینه آموزش و مطالعه یا حتی تمرین و ایجاد آمادگی برای رسیدن به  اهداف خاصی نظیر کنکور و آزمون های مختلف، برنامه ریزی و اختصاص دادن ساعت ها و زمان های مشخصی برای رسیدن به هدف هایمان بسیار مهم است اما اگر صرفا زمانی از ساعات طول روزمان را به درس خواندن یا مطالعه برای کنکور قرار دهیم ولی تلاش کافی برای توسعه کیفیت ساعات مطالعه در دوران کنکور نداشته باشیم، تعداد کم یا زیاد ساعت های درس خواندن ما مهم است؟ قطعا خیر. در نتیجه اولین رکن برای دریافت بازدهی مناسب از میزان و زمان مطالعه برای کنکور کیفیت است. اگر بخش قابل توجهی از وقت خویش را تسلیم کنکور کنیم و خود را صرفا خسته کنیم هیچ نتیجه ایی از بسیار درس خواندن نخواهیم گرفت چرا که با کیفیت و شناخت روش مناسب درس خواندن است که می توان در کنکور موفق شد. اما پس همچنان این سوال مطرح است که: باید چند ساعت در روز درس بخوانیم؟ جواب این سوال بسیار مهم را به صورت تخصصی به شما می دهیم.

نقش هدف در میزان ساعات مطالعه
همانطور که قبلا برای شما گفتیم موفقیت در کنکور به عوامل بسیاری وابسته است که یکی از مهم ترین فاکتور های آن میزان و مقدار ساعت های مطالعه است. اما یکی دیگر از مهم ترین فاکتور ها و عناصر مهم در تعیین میزان ساعت مطالعه هدف است. آیا قصد خود را از کنکور دادن می دانیم ؟ آیا می دانیم می خواهیم در چه رشته ایی و در چه دانشگاهی قبول شویم؟ آیا از پیش بینی رتبه مورد نیاز خود اطلاع داریم؟ این سه سوال بسیار مهم همگی در تعیین هدف و مشخص سازی میزان سختی هدف دخالت دارند. مشخص است که برای هدف ها و شکار های بزرگ باید تلاش های بیشتری کرد و شکارچی ماهرتری بود و برای هدف های کوچک تر تلاش های نه چندان عظیم نیز می تواند کافی باشد بنابراین همه چیز وابسته به آن است که بدانیم چه چیزی را می خواهیم و آن را در چه زمانی می خواهیم . قطعا رقابت در بین دانش آموزان رشته تجربی یا انسانی بسیار تنگاتنگ و گرم است، بنابراین متناسب با فضا و جو رقابتی می بایست تشخیص داد که چه میزان سختی و تلاش مورد نیاز است . اما هنوز جواب سوال سوال اصلی را نمی دانیم که : برای موفقیت در کنکور به چند ساعت مطالعه در روز نیاز است؟ اکثر رتبه های برتر و دانش آموزانی که حالا دانشجو هستند این عدد را بین 8 تا 10 ساعت مطالعه مفید و با کیفیت اعلام کرده اند اما آیا این عدد برای همگان یکسان است؟

پاراگراف 3 : عنوان : ساعت مطالعه برای همه یکسان نیست
طبق تحقیقات در میان رتبه های برتر زیر 3000 در بین دانش آموزان "مدرسه آنلاین" دریافتیم که میانگین ساعت مطالعه این افراد متوسط بین 8 تا 10 ساعت است اما آیا این عدد برای همه یکسان است ؟ قطعا دانش آموزان رشته ریاضی به خوبی با مفهوم میانگین و انحراف معیار داده ها آشنا هستند؛ برای دانش آموزان دیگر رشته باید بگوییم که بازه 8 تا 10 ساعت صرفا یک میانگین از کل دانش آموزان است و ممکن است برای هر کس مناسب نباشد . گاهی 8 تا 10 ساعت برای یک دانش آموز ناکافی است و گاهی هم این عدد بالا تر از ساعت مطالعه استاندارد برای یک دانش آموز است و اضافه خوانی باعث تضعیف در یادگیری دانش آموزان می شود. یا به سخن دیگر باید گفت که: فرمول واحدی برای تعیین ساعات مطالعه در دوران کنکور وجود ندارد! چون بسته به ویژگی‌های فردی هر شخص متفاوت و متمایز است.

چگونه ساعت مطالعه مناسب خود را کشف کنیم؟
کشف و پیدا کردن ساعت مطالعه مناسب کار شاق یا دشواری نیست، بلکه همه چیز از یک آزمون و خطا ساده شروع می شود. نخست به تمام دانش آموزان مخصوصا دانش آموزان کنکوری و همچنین دانش آموزان پایه پیشنهاد می شود برنامه درسی مناسب برای رسیدن به اهداف خود تعیین کنند و آن را به صورت هفتگی یا ماهانه بر حسب نیاز های خویش تمدید کنند ، سپس به تقسیم ساعات مطالعه از برنامه درسی خویش به ساعات روزانه بپردازند. برای مثال نخستین روز های مطالعه خود را با ساعت های کمی کمتر از میانگین 8 تا 10 ساعت شروع کنند و سپس خود را مورد آزمون و خطا قرار دهند . دانش آموز در دوران آزمون و خطا درسی خود باید چند عامل مهم را در نظر بگیرد :

1- میزان بازدهی درسی خود را بسنجد
2- میزان فرسایش و خستگی ایجاد شده از برنامه درسی را بسنجد
3- ساعات مطالعه خود را بر اساس هدفش بالا ببرد و تنظیم کند

 در اخر پس از سنجیدن تمامی این موارد می تواند تصمیم بگیرد آیا هنوز می تواند به ساعات مطالعه درسی خود اضافه کند یا خیر. دانش آموزان باید میزان بازدهی درسی،میزان تست زدن، میزان و سرعت رسیدگی به مباحث درسی همگام با کلاس و همگام با مشاور تحصیلی خود را مورد بررسی قرار دهند و کم کم ساعت مطالعه درسی خود را افزایش دهند و همچنین خود را نسبت به فرسایش و خستگی مقاوم سازند. به بیان دیگر دانش آموز همانند یک ورزشکار یا وزنه بردار است؛ دانش آموز باید قدم به قدم وزنه های سنگین تری به ساعات مطالعه خود اضافه کند تا در نهایت رکورد شخصی و میزان انعطاف و کشش ذهن و روحش را کشف کند . پس از کشف ساعت مطالعه شخصی سازی شده، دانش آموز می تواند تا اخر سال بر اساس آن میزان ساعت مطالعه کند و یا حتی گاهی با خود به مسابقه و کنکور بپردازد و از رکورد مطالعه شخصی خویش فرا تر برود. فراموش نکنیم که هاروکی موراکامی، نویسنده قهار و علاقه مند به دو استقامت،  می گوید: «در دو های استقامت تنها حرفی که می بایست شکست دهیم، خودمان هستیم»

با 15 ساعت درس خواندن برای کنکور چه خواهیم شد؟
اگر از آن دسته افراد کمال گرایی هستید که خود را موظف به داشتن ساعت های مطالعه طولانی نظیر 15 یا 14 ساعت کرده اید و نتیجه ایی متناسب با تلاشتان دریافت نمی کنید، بهتر است برنامه خود را باری دیگر بررسی کنید، شاید اشتباهی برای شما رخ داده است. فراموش نکنید که لازم نیست چون چوب خشک و بدون انعطافی به مطالعه برای کنکور بپردازید یا بیش از حد توانتان خود را خسته کنید و خود را کورکورانه با دیگران مقایسه کنید، همانطور که گفتیم انسان ها و دانش آموزان متفاوت هستند. هیچ کدام ما ماشین نیستیم، حتی ماشین ها هم در نوع و انواع خود متفاوت هستند. اگر واقعا 15 ساعت مطالعه و یا مطالعه بیشتر از این اعداد حس رضایت به شما می دهد و شما را در مرتبه کمال قرار می دهد به آن ادامه دهید چرا که روزی نتیجه این سخت کوشی خود را خواهید گرفت، اما اگر مطالعه بیش از حد توان خود دارید یا مطالعه را صرفا بی کیفیت و دارای ساعات طولانی دنبال می کنید باید به شما یادآور شم که ما مردان و زنان ماشینی نیستیم، ما قلبی از ماشین نداریم، فکر های ما ماشینی نیست، ما انسان هایی هستیم که قصد داریم ضمن حفظ سلامت کنکور دهیم و موفق شویم و در رشته دلخواه خود تحصیل کنیم .

ساعت مطالعه رتبه های برتر چه قدر است ؟
تنها برای آنکه به شما ثابت کنیم کیفیت مهم تر از کمیت است بسیار کوتاه به میزان مطالعه رتبه های برتر کنکور 1400 خواهیم پرداخت کی طی مصاحبه و تهیه خبر از ایشان به دست آمده است :

1- پارسا فتحی، نفر دوم کنکور تجربی ۱۴۰۰ :«من متولد سال ۱۳۸۲ در شهر اردبیل هستم و در مدرسه شهیدبهشتی اردبیل تحصیل می‌کردم و تلاش جدی خود برای کنکور را از سال دهم دبیرستان آغاز کردم. وی افزود: در روزهای تعطیل بین ۹ تا ۱۱ ساعت مطالعه داشتم و توصیه‌ام به کسانی که می‌خواهند در سال بعد کنکور دهند این است که هیچ وقت ناامید نشوند و از فراز و فرودها هراسی نداشته باشند و مطمئن باشند که کوچکترین زحمتی بکشند قطعا روزی نتیجه خواهد داد.»

2-
بهنود امیری رتبه دوم کنکور هنر1400 :« روزانه حدود ۱۴ ساعت مطالعه می‌کردم، گفت: حمایت‌های پدر و مادرم در کنار مطالعه نقش بسیار مهمی در موفقیتم داشت.»

3-
نیما ابوالحسنی رتبه‌ی اول کنکور تجربی 1400 :« زمان مطالعه من سیر صعودی داشت که از پنج ساعت در سال دهم شروع شده و در  اواخر سال دوازدهم به ۱۲ ساعت رسید که همچنین تفریحات من کوتاه مدت و اغلب ورزشی بودند.»

4-محمد جواد  مهدیان رتبه سوم کنکور 1400 - مهدیان خانواده را پشتوانه اصلی برای کسب موفقیت می‌داند و می‌گوید: پدرش شرایط رویایی و استثنایی را در خانه مهیا کرد، به نحوی که شرایط درس خواندن در سکوت مطلق خانه برای روزانه ۱۲ ساعت مطالعه داشته و مادرش که حامی و مشوق اصلی او بود نیز در شب کنکور با حمایت‌های معنوی و روحی آرامش بی‌نظیری را به او تزریق کرده است.

+ با یک تحقیق میدانی بسیار ساده از میان دانش آموزان کنکور های پیشین می توان دریافت که نه تنها رتبه های برتر بلکه اکثر قریب به اتفاق دانشجویان امروز دانشگاهان برتر ساعت مطالعه متوسط اما با کیفیتی داشتند و استمرار و ادمان کلید طلایی کنکور است.

 

حسن ختام؛ کیفیت و تدوام مشکل گشا هستند
 این هم از رگبار نصیحت های تیم مدرسه انلاین به شما: دنبال بهانه برای درس نخوندن نباشید ، هدف گذاری کنید. کیفیت فدای کمیت نشود اما ساعت مطالعه از میزان شخصی سازی شده شما هم خارج نشود . فضا رقابت را درک کنید اما خود را با دیگران مقایسه نکنید، انسان ها متفاوت زاده شده اند و متفاوت زندگی خواهند کرد اما مشترکاً خواهند مُرد. فراموش نکنید که شما ماشین نیستید، شما انسان هستید، توان و راندمان و بازدهی مشخصی دارید. راه موفقیت دیگران راه موفقیت دیگران است، راه خود را بشناسید و سپس توشه برای سفر کنکور خود ذخیره کنید. فراموش نکنید که برنامه ریزی و تعهد به برنامه ریزی مهم ترین عامل موفقیت است. هرگز برای شروع دیر نیست حتی اگر در دوران نزدیک به عید کنکور خویش این مقاله را می خوانید. امیدواریم محکم ترین قدم ها را در مسیر مطالعه کنکور و تنظیم ساعت درسی خود بردارید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش